نوشته های تازه
خانه / نوشته های تازه / پریمیکس چیست؟

پریمیکس چیست؟

 

آشنایی با ترکیب پریمیکس مصرفی در غنی سازی آرد:

برخی از مواد مغذی نقش بسیار حیاتی در حفظ سلامت بدن داشته و کمبود آنها مشکلات جبران ناپذیری را ایجاد می‌نمایند. از این میان کمبودآهن از شایع‌ترین کمبودهای تغذیه‌ای بویژه در بین گروههای آسیب‌پذیر جامعه از قبیل کودکان و زنان در سنین باروری بشمار می‌رود.
از این رو در بسیاری از کشورها افزودن آهن به برخی مواد غذایی از قبیل نان به عنوان راهکاری  مؤثر در راستای جلوگیری از کمبود این عنصر مغذی می باشد که در ایران نیز غنی سازی آرد گندم مصرفی در واحدهای نانوایی از مهر ماه ۱۳۸۶ بطور سراسری در کشور برنامه ریزی و به اجرا درآمد.
در این سالها تقریباً کلیه کارخانجات آرد، مجهز به دستگاه میکروفیدر شده و پریمیکس مورد نیاز این صنعت نیز در داخل کشور تهیه می‌گردد. لازم به ذکر است اگرچه تاکنون استاندارد اجباری در مصرف پریمیکس تدوین نشده لیکن با توجه به الزام وزارت بهداشت در اجرای غنی سازی در حال حاضر صدور  پروانه‌های ساخت واحدهای تولیدی بر مبنای تولید آرد غنی شده صورت می‌پذیرد.  ترکیب پریمیکس مصرفی به شرح زیر است:
فروس سولفات ۴۲% ، اسید فولیک ۰.۷۵%  و نشاسته ذرت ۵۷.۲۵%  که با افزودن ۲۰۰ گرم از این مخلوط به یک تن آرد در واقع مقدار  ppm 30 آهن وppm  ۱.۵ اسید فولیک به آن اضافه می‌شود.

کانون هماهنگی گندم، آرد و نان، کانونی برای هم آهنگی، هم آوائی و همدلی مدیران، متخصصان و فعالان زنجیره

برچسب‌ها: پرمیکس چیست, وچگونه آرد را غنی سازی میکند

بیشتر بدانید!

نان های سبوس دار

کدام یک از نان های ما سبوس دار است؟ هشدار کارشناس وزارت بهداشت و همکار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *